Keď bocian na zimu neodletí…

Stalo sa to znova. Bocian biely, ktorý po lete neodletel na svoje zvyčajné zimovisko, sa tento rok objavil v mestskej časti Trenčína, v Opatovej. Volajú nám všímaví obyvatelia a upozorňujú nás na tento nie úplne normálny jav. Obávajú sa, či prežije zimu, keď tu zostane. Žiadajú nás o pomoc.  Chceme obyvateľov ubezpečiť, že o situácii vieme. Sme si vedomí, že ak bude tuhá zima, je pravdepodobné, že bez zásahu človeka neprežije.

Možností ako bocianovi pomôcť je niekoľko. Jednou z nich je, že jeho osud necháme v rukách prírody. Nepoznáme dôvod, prečo sa mu nepodarilo pokračovať v ceste do teplých krajín. Najpravdepodobnejšie je, že na to nemá dosť síl, napríklad preto, že je starý, alebo ide o najslabšie mláďa z neskôr vyliahnutej znášky, prípadne je chorý. Všetko sú to väčšinou prirodzené javy.

Druhou z možností je odchyt a umiestnenie v záchrannej alebo chovnej stanici, či v zoo, kde by sa o neho postarali do príchodu jari.  Lenže… ak je ešte schopný lietať, zaručene k sebe človeka nepustí a bude si udržiavať bezpečnú únikovú vzdialenosť. Odchyt teda prichádza do úvahy v prípadoch, kedy je bocian príliš vysilený na to, aby odletel.

Ďalšou možnosťou je prikrmovanie v zime.  Musíme poznať miesto, kam počas jesene chodí hľadať potravu. Teraz sú to ešte čerstvo poorané polia, potôčky a ich okolie, kde loví hlodavce a malé hmyzožravce, za teplejších dní ešte aj nejaký hmyz. Na miesta kam najčastejšie chodí vieme potom počas mrazov priniesť vhodnú potravu. Takto úspešne prezimoval mladý bocian na družstve v obci Čachtice v zime 2017/ 2018.

Preto chceme všímavých obyvateľov Opatovej požiadať o poskytovanie aktuálnych informácií o pohybe bociana cez deň (mimo hniezda) v priebehu mesiaca november aj počas zimných mesiacov. Veľmi pomôže čo najpresnejší opis miesta kde ste ho pozorovali. Ideálne je miesto vyznačiť na mape a poslať na e-mal: sona.michalcikova@sopsr.sk. Fotodokumentácia je tiež vítaná.

Informácie môžete hlásiť aj na telefónne čísla: 0911 011 377 (Michalčíková) alebo 0911 011 381 (pohotovostné číslo 8:00-22:00).

Aj tento jedinec možno úspešne prečká zimu a na jar sa vydá hľadať svoje hniezdisko a partnera.

Mladý jedinec bociana bieleho prezimoval v Čachticiach na družstve v zime 2017/2018.